Mindszenty – élet és örökség
A festő, aki megeleveníti a hercegprímás alakját
Magyarország utolsó hercegprímásának emléke és embersége előtt tiszteleg az a kiállítás, mely 2023. július 27-én 17 órakor nyílt meg a Szegedi dóm altemplomának előterében.
Magyarország utolsó hercegprímása életének és munkásságának mélyen bevésődött nyomait őrzi Magyarország, különösen a trianoni döntés utáni évtizedekben. A kommunista diktatúra idején tanúsított bátorsága és kiállása a keresztény értékek mellett példamutató és megtartó erő volt hívei számára.
2023 július 27-én nyílt meg a Szegedi dómban az Ő emlékére rendezett kiállítás, mely életének fontos állomásait mutatja be festmények, installációk és ereklyék segítségével.
A tárlaton személyes tárgyai, valamint megrázó kínzásának és meghurcolásának emlékei is helyet kaptak, méltó tisztelgésül élete áldozata és a magyar népért vállalt szenvedése előtt. A megnyitón a zeneművészet képviselői, Dr. Dombyné Dr. Kemény Erzsébet zongoraművész és Altorjay Tamás operaénekes léptek fel.
A kiállítás szeptember 10-ig volt megtekinthető, feltárva előttünk a hercegprímás életének legfontosabb eseményeit és tanulságait. Bár élete és munkássága már történelem, példája és bátorsága örök érvényű, melyre mindig érdemes emlékezni és építeni rá.
A tárlat minden korosztály számára ajánlott, hiszen Mindszenty József élete és munkássága örök értéket képvisel.
Azok számára, akik nem tudtak eljutni a kiállításra, itt mutatom meg a kiállított műveket:
Sonkodi Rita olajképein, akvarelljein és pasztell képein az emberi alak, az emberi arc kifejezőerejével képes megmutatni a személyiség mélységét. A most megnyílt tárlat festményein a 20. század egyháztörténetének kiemelkedő alakját, Mindszenty József bíborost örökíti meg.
Az esztergomi érsek, hercegprímás személyiségének plasztikusságát, életszeretetét, az emberért való aggódását és elkötelezettségét fejezi ki a Sonkodi Rita lírai, impresszionisztikus stílusban megfestett portréin és jelenetein keresztül.
A képek plasztikussága, az arcok és tekintetek életszerűsége lenyűgöző, megragadja a néző figyelmét. Az akvarell és pasztell technikák által megjelenített visszafogott, de mégis meleg tónusok, a festői ecsetkezelés finomsága teszi az alakábrázolást és a pillanatmegjelenítést életszerűvé. Mindezek a Sonkodi Rita által kiválasztott technika adottságainak széles skáláját is megmutatják.
A kiállításon a bíboros személyes ereklyéit, kínzatásának és meghurcolásának megrázó helyszíneit mutatja be – tisztelegve Magyarország utolsó hercegprímása és az élet-áldozat előtt, melyet szeretett nemzetéért adott.
A kiállítás anyagát Mindszenty életének legfontosabb állomásait megörökítő festmények és installációk adják.
A megnyitón közreműködik Dr. Dombyné Dr. Kemény Erzsébet zongoraművész és Altorjay Tamás operaénekes.
A tárlat 2023. szeptember 10-ig tekinthető meg.
Cím: 6725 Szeged, Dóm tér 16.
Niytvatartás:
hétfő zárva
kedd 9-17 óráig
szerda 9-17 óráig
csütörtök 9-17 óráig
péntek 9-17 óráig
szombat 9-17 óráig
vasárnap 9-17 óráig
A megnyitón rögzített video-t Youtube csatornámon megtekinthetik:
A kiállítás megnyitóján készült fotókat itt böngészheti:
https://sonkodirita.hu/?post_type=lens_gallery&p=8947&preview=true
A Mindszenty kiállítás képeinek címei:
——————————————————————————————–
Mindszenty bíboros címtemploma
Santo Stefano Rotondo, Róma
——————————————————————————————–
A bíboros miseruhája aranyhímzéssel
- Mitra
- Miseruha
- Kehely
——————————————————————————————–
Conti utcai fogház belső udvara, ahol Mindszentynek 68 lépés, 12 kör séta jutott minden nap
——————————————————————————————–
Installáció:
- Mindszenty bíboros emlékiratait írja
- Mindszenty bíboros legszemélyesebb főpapi jelvénye: 1956-tól haláláig viselt mellkeresztje
——————————————————————————————–
1949. február 3-8. koncepciós per ítéletét nyomtató írógép – benne Mindszenty erőszakkal kicsikart vallomásával. „Kényszer hatására cselekedtem” A neve alatt a bíboros „c.f” kézjeggyel látta el az iratot, jelezve, hogy nem önszántából írta alá.
——————————————————————————————–
A bíboros az Essen melletti búcsújáróhelyen a Mária kápolnában imádkozik
——————————————————————————————–
Installáció
- Mindszenty bíborosi pásztorbotja
- Mindszenty selyem öve
- San Francisco város kulcsa – a magyar emigránsok ajándéka 1974.
——————————————————————————————–
Installáció
- Édesanyja portréja
- Édesanyja rózsafüzére
- Édesanyjának megengedték, hogy meglátogassa bebörtönzött fiát, almát vitt neki a börtönbe
——————————————————————————————–
A zalaegerszegi plébániatemplom, ahol Mindszenty plébános volt 1919-1944 között
——————————————————————————————–
Mindszenty József gyermekkori portréja
——————————————————————————————–
Installáció
- Rózsaablak az esztergomi királyi kápolnából
- Az esztergomi várkápolna
——————————————————————————————–
Mindszenty ereklyéi
Mindszenty életéről röviden:
Magyarország utolsó hercegprímása, a hűség mártírja. 1892-ben született Csehimindszenten Pehm Józsefként. A teológiai tanulmányok elvégzése után 1915-ben szentelték pappá. Pályafutása során végig a magyarság és a katolikus egyház érdekeit szolgálta. 1944-ben veszprémi püspökké, majd 1944 őszén esztergomi érsekké nevezték ki, ezzel Magyarország hercegprímása lett.
A második világháború után a kommunista hatalomátvétel következtében egyre több atrocitás érte az egyházat és vezetőit. Kiállt a katolikus egyház autonómiája mellett, fellépett a vallásszabadság érdekében és nyíltan bírálta a kommunista diktatúrát. A hatalom ezért 1949 decemberében, jelképesen karácsony másnapján letartóztatta, koncepciós perben elítélték és életfogytiglani börtönre ítélték.
A börtönben történt brutális kihallgatások és kínzások sora után hamis beismerő vallomásra kényszerítették. Az Andrássy út 60-ban, a Conti utcai fogházban és később megromlott egészségi állapota miatt háziőrizetben raboskodott.
Az 1956-os forradalom idején szabadult. A forradalom bukása után az amerikai követségen kapott menedéket, ahonnan csak 1971-ben távozhatott az országból.
Élete hátralévő részét Bécsben töltötte, ahonnan az emigrációban élő magyarságban tartotta a lelket és kontinenseken átívelő útjaival idős kora ellenére nagy hatást gyakorolt nemcsak a magyarságra, hanem nemzetközi közvéleményre is.
Emlékiratait első ízben még az ő életében, Kanadában adja ki a pápai ígéret ellenére, mely az amerikai követségről való Rómába menekítésének feltétele volt a kommunista rezsim részéről.
1975-ben hunyt el Bécsben és Mariazellben temetik el, ahol a temetésen megjelentekről a kommunista titkosszolgálat mindenkiről fényképeket és beszámolókat készít. Hazatérése és méltó temetése csak a rendszerváltás után, 1991-ben valósulhatott meg.
Példamutató élete és helytállása a kommunista diktatúra idején példaértékű a mai nemzedékek számára is. Szenvedése és áldozata a katolikus egyházért és a magyarságért örökre emlékezetes marad.
A hercegprímás életéről további információkat a itt olvashatnak.
Pingback:Mindszenty József emlékezete - Sonkodi Rita festőművész tárlatvezetése a Szegedi Dóm Altemplomában - Sonkodi Rita
Pingback:Mindszenty József emlékezete - Sonkodi Rita festőművész tárlatvezetése a Szegedi Dóm Altemplomában - Sonkodi Rita - Sonkodi Rita
Pingback:Mindszenty emlékezete - tárlatvezetések - Sonkodi Rita